Pirmykščiai žmonės krovinius paprasčiausiai vilkdavo žeme, bet kuo sunkesnis jis būdavo, tuo daugiau jėgos prireikdavo jj tempti, ir žmonės ėmė ieškoti priemonių palengvinti savo darbą. Nuf,Yenėję šakas ant medžių kamienų užkraudavo krovinius, ir ridendavo primityviais svertais. Ilgainiui kažkam toplelėjo mintis supjaustyti medžio kamieną, iškalti ri-tiniuose kiaurymes ir užmauti juos ant ašių — taip ntsirado pirmieji mediniai ratai, gremėzdiški, negrabla I padaryti ištisinio medžio diskai su ašimis. Jais yabenant krovinį, pasikeitė pats judėjimo būdas: sly¬dirną paviršiumi dabar pavadavo riedėjimas, dešim¬IIN Ikartų sumažinęs trintį tarp rato ir kelio. Seniau¬kitiose istoriniuose šaltiniuose ratai ir vežimai minimi kilip lprastas, nieko nestebinantis dalykas. Manoma, knd jau tūkstantmetyje p. m. e. vežėčiomis su nebuvo rato, krovinius vilkdavo žezne.
Pradžia – ratas
Ratai, ratai, ratai… Be jų sunku įsivaizduoti bet kokią judanči mašiną. Skirtingo dydžio, pagaminti iš įvairiausi medžiagų jie sukasi visokiausiu greičiu, didinda ar mažindami perdavimo jėgą, keisdami sukimo kryptį; vedamieji, varomieji bei vairuojamieji, r tai liliputai ir ratai milžinai. Pirmasis pasaulyje tarybinis mėnuleigis taip pat ant ratų, ir jie lengvai rieda mėnulio paviršiumi.
Kiekvienas žino, kad radiją išrado A. Popovas, (► periodinė elementų sistema turi D. Mendelejevo vardą, bet atsakyti j klausimą „Kas išrado ratą?” praktiškai neįmanoma. Tai visos žmonijos išradimas— kaip ir daugelis kitų kasdien būting daiktų, kuriais naudojamės net nesusimąstydami, kada ir kam pirmajam atėjo į galvą juos sukurti.
bu v o keturračiai, nepaslankūs, nes priekiniai ratai Nukdavosi vienodu greičiu, todėl pasukti vežimą toną būdavo ypač sunku. Be to, visi ratai sukdavosi artu su ašimis.
Iš Homero poemų, ypač iš „Odisėjos” sužinome, jog graikai tais laikais turėjo aukštus dviračius f,tmus
štai Nausikajos pokalbis su tėvu:
„Tėti brangusis, ar tu negalėtum paliepti man duoti Auk.štą vežimą su ratais puikiaisiais, idant aš galėčiau Savo brangiuosius rūbus, nusivežus prie upės, išplauti?”
■ „Tau negailiu asilėnų, vaikeli, nei kitko, ko reikia. Vyk sau sveika O tarnai tau parūpins vežimą geriausią, Ratais greitais ir gerai pritaikytom vežėčiomis rūbams.”
info:
- https://lt.wikipedia.org/wiki/Transportas
- https://lt.wikipedia.org/wiki/Ratas